29 Şubat 2016 Pazartesi

BAHARIN GELİŞİ...Merhabalar,

Cemrenin ikisi düştü:), havaya da düşmek üzere diye biliyorum:)))
İşte yavaş yavaş baharın gelişini gösteren benden bir kaç örnek size. Şehirde yaşayıp da bunları görebilmek büyük şans aslında.

Mini bahçemizde yetiştirdiğimiz, taze soğan, nane, maydanoz, dereotu, fesleğen ve biberiye gibi bitkiler var... Tabi süs bitkilerini saymadım, çiçeklerden renk renk sardunyalar, gece sefaları,...gibi... Yaz akşamları keyfine diyecek olmuyor, ışıl ışıl her renkten çiçek adeta ışıklandırılmış bir mekan havasında...

Bir de o fesleğenin kokusu ... yaz akşamları rüzgarla birlikte saldığı aromalı koku misss:))

Bir fincan kahve ve yanında sevdiğiniz bir kitap bu ortamda nasıl olur ama...


SARDUNYALAR...Bizde Mercimek Köftesi, kısır gibi şeyler yapılacağı zaman, taze soğan, nane, maydanoz, dereotu, fesleğen için mutlaka çıkılır terasa... demet demet olmasa da, hiç de fena sayılmaz idare ediyor bizi:)))


TAZE SOĞAN...MAYDANOZ...Ayrıca bu maydanoz ve naneleri taze taze kahvaltılarda yemek çok keyifli oluyor. Domates ve Salatalıklar da zamanında verince aynı şekilde... Annem acı biber soslarını ve turşularını hep burada yetiştirdiğimiz acı biberlerden hazırlar:) 

Hatta misket boyutlarında patates olduğunu ve haşlayarak yediğimizi bilirim:))) Bu da şimdi yetişenlerden...  Bakalım ne zaman sökeriz:)))


PATATES...Sizler de en azından mutfak penceresinin önünde ya da balkonlarınızda bir saksıya ekip maydanoz ve nane gibi kolay bakımlı bitkiler yetiştirebilirsiniz bence bunun için bahçe gerekmiyor:) Çok da keyif verir:)

Ayrıca, şu aralar tam da ekim vakti geliyor, bizim bahçede de annem başlar artık, ekim dikim işlerine:))))


SEVGİLER...