14 Mart 2016 Pazartesi

SUSAMLI PEYNİRLİ RULOLAR
Merhabalar,

Fırından taze çıkmış sıcacık, Çıtır Çıtır Kurabiyelerim vaaarrrr...

Pastanede satılan tuzlu kurabiyeleri sevenler için bunu kesinlikle öneririm, tamamen aynı lezzeti yakalayabilirsiniz emin olun, çok da pratik. Hatta evde yapıldığı için daha hafif olduğunu ve sağlık için daha uygun olduğunu düşünüyorum ben:))) 

Ben, çok çok sevdiğim tuzlu kurabiye hakkımı bu seçenekten yana kullanıyorum mesela...Malzemeler:
250 gr. margarin/tereyağ (tereyağ ile yaptığımız kurabiyelerin kokusu muhteşem oldu:)))
250 gr. beyaz peynir
1 adet kabartma tozu
Aldığı kadar un
1 adet yumurta (sarısı içine katılır, beyazı dışını bulamakta kullanılır)

Üzerine:
Susam

Yapılışı:
Hamuru yumuşak kıvamlı olarak hazırlayın. Peynir kullandığımız için hamuruna hiç tuz ilave etmiyoruz (Unuttuğumu sanmayın:)
Hamuru toplar halinde kopararak ince ince tabak kadar açın. Yuvarlak ve ince açılan hamuru pizza dilimleri gibi kesin, her bir minik üçgen dilimi geniş kenarından ucuna doğru rulo şeklinde sarın. Yumurtanın akına batırıp, susama bulayın. Tepsinize dizin. Tüm hamura aynı işlemi yapın.  
  Resimlerin çekimi yakından olduğu için iri görünebilir ama minicik ve tek atımlıktır bunlar, siz de istediğiniz boyutta yapabilirsiniz. Ben sabırla minik minik yapmanızı tavsiye ederim, hem sevimli hem yemesi kolay ve keyifli oluyor... Çekirdek gibi:)))Susamla birlikte çörekotu ve haşhaş da kullanabilirsiniz. Aslında bu tarif sadece susamla yapılıyordu özünde ama bu defa farklılık olarak bunu denedik biz çok da güzel oldu, sizin de isteğinize bağlı...  
Bu kurabiyeleri, cam bir kavanoza koyarak muhafaza edebilirsiniz ve uzun süre aynı lezzette koruyarak tüketebilirsiniz.
Ağızda tatlı tatlı dağılan tek atımlık bu atıştırmalıklar, minik minik halleriyle aralarda ağız tatlandıran, can sıkıntısı gideren, çay saatlerinde dostlarla yemesi keyif verici, ve çoook da lezzetli... 

 İş yerinde masa başı çalışıyorsanız ben gibi, çayınız ya da kahvenizle birlikte de şahane oluyor yemesi:)))

AFİYET OLSUN...